thum-7b0f49038a5d89144df-مافیای_کنکور_۲_۴۰۹۵۸۹
“گردش مالی آموزشگاه های غیرمجازدر سطح کشور بیش از  ۱۰۰۰ میلیارد تومان است“ این آماری است که حسن خانی، فرماندار ارومیه اخیرا در جلسه شورای آموزش و پرورش ارومیه با حضور فرماندار و مدیران نواحی این شهرستان در محل آموزش و پرورش ناحیه ۲ عنوان کرد وی  همچنین از شناسایی ۴۸ آموزشگاه غیرمجاز در ارومیه ...
تاریخ مخابره: پنج شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵  |  زمان: ۱۲:۵۴ ب.ظ  | شماره خبر: 21   

“گردش مالی آموزشگاه های غیرمجازدر سطح کشور بیش از  ۱۰۰۰ میلیارد تومان است

این آماری است که حسن خانی، فرماندار ارومیه اخیرا در جلسه شورای آموزش و پرورش ارومیه با حضور فرماندار و مدیران نواحی این شهرستان در محل آموزش و پرورش ناحیه ۲ عنوان کرد

وی  همچنین از شناسایی ۴۸ آموزشگاه غیرمجاز در ارومیه خبر داده و برخورد فوری با آنان را ضروری دانسته است.

 انتشار خبری در خصوص تخلفات مالی موسسات آموزشی غیرمجاز از زبان فرماندار ارومیه باعث شد تا توجه رسانه‌ها و مردم به این سو جلب شود.

این البته اولین باری نیست که برای  برخورد با آموزشگاه های غیرمجاز در  استان عزم ها جزم میشود.

چند سال قبل نیز با فشار و پیگیری مسئولین شرایط آموزشگاه ها ی  خاطی در برهه ای دچار سختی شده بود و مدرسان غیرمجاز این موسسات به فعالیت های زیرزمینی روی  آورده بودند.

اما اکنون قریب به سه سال است که در کمال سهل انگاری مسئولین امر  بار دیگر نه تنها آموزشگاه هاغیر مجاز  نفس راحتی میکشندبلکه اموزشگاه های به اصطلاح مجاز نیز در سایه اقدامات پنهان و غیر مجاز خودمبالغ هنگفتی را در بازار سیاه کنکور به جیب می زنند.

دغدغه  دانش آموزان و خانواده هایشان برای قبولی در کنکور سراسری نیزکه دیگر شکل رقابت های نفس گیر را به خود گرفته، ارومیه را به یکی از شهرهایی تبدیل کرده که بیشترین همایش و پرتعدادترین کلاس های آمادگی برای کنکور در آن برگزار می شود.

کار تا جایی پیش رفته که ارومیه به عنوان یکی از شهرهای صادر کننده مدرس حتی به پایتخت نیز مطرح می شود!

اما در آموزشگاه های ارومیه چه می گذرد؟!

از ۴۸ آموزشگاه غیرمجاز شناسایی شده در ارومیه ۲ تا ۳ مورد آن ها را باید مامن اصلی باندهایی دانست که در آن مافیای کلاس های کنکور و چند مدرس غیرمجاز مشغول به تدریس، جریان پول وارد شده به کلاس های کنکور را مدیریت کرده و در رابطه با نرخ کلاس ها و کیفیت هماهنگی ها تصمیم می کنند.

در این میان افراد نوپا توسط این مافیایی که  در سایه بی توجهی مسئولان روز به روز قدرت بیشتری پیدا می کند حذف شده و کنار گذاشته می شوند. برخی آموزشگاه ها نیز تنها در قبال اخذ باج از مدرسان نوپا به ان ها اجازه ورود به این بازار سود ده را می دهند.

بر اساس آن چه که این روزها عرف مرسوم است، قیمت هر کلاس ساعتی بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان متغیر بوده و برخی افراد نیز حتی تا ۲۵۰ هزار تومان نیز اخذ می کنند.

چه کسی اجازه تدریس در آموزشگاه ها را دارد؟

بر اساس ماده ۱۸ ایین نامه موسسات ازاد علمی کلیه‌ کارکنان‌ آموزشگاههای‌ مخصوص‌ دختران‌ باید زن‌ و کلیه‌ کارکنان‌ آموزشگاههای‌مخصوص‌ پسران‌ باید مرد باشند.    

تبصره‌۱- کادر نگهبانی‌ آموزشگاه‌ باید متأهل‌ باشند.

تبصره ۲- چنانچه به تشخیص شورای نظارت منطقه واستان ودر صورتی که امکان تامین معلم زن برای تدریس درکلاسهای پیش دانشگاهی وآمادگی کنکور دختران وجود نداشته باشد،می توان از وجود آقایان متاهل با حداقل ۳۵ سال وبا رعایت سایر مقررات استفاده کرد.بدیهی است اشتغال زنان درکادرعلمی واداری آموزشگاه پسران به استثنای آموزشگاههای خاص دوره ابتدایی مجاز نخواهد بود.

البته از بین تمام دروس دو درس دین و زندگی و زیست شناسی از حساسیت بالایی برخوردارهستند.

این در حالی است که آموزشگاه های غیرمجاز در کلاس های خصوصی دور میز خود نیز براساس انچه که قوانین جذب بیشتر نامیده میشود  به حضور مدرسان  اقای جوان و کم سن وسال مجرداصرار دارند.

برای مثال یکی ازپر کارترین  مدرسین کنکور  در رشته دین و زندگی برای کلاس های موسسات دخترانه  اقای  مجرد و با مدرک کارشناس امور دامی است که اشتغال به طلافروشی دارند!

البته مثال هایی از این تخلفات آشکار را می توان در نقاط مختلف شهر مشاهده کرد.

سازمان مردم نهاد یا دلال بازار سیاه کنکور؟!

علاوه بر آموزشگاه های علمی یکی از سمن ها نیز علی رغم تخطی آشکار از قوانین فعالیت سازمان های مردم نهاد به عنوان تبلیغات کننده و کارچاق کن مدرسان  و آموزشگاه های غیرمجاز در ارومیه به فعالیت پرداخته و برای مافیای کنکور مشتری  و اعتبار جذب می کند.

برخی همایش های کنکوری نیز که این روزها در ارومیه مرسوم شده اند، و همانگونه در ابتدای متن نیز بدان اشاره شد ارومیه را به یکی از  رتبه های نخست در میان شهرهایی که اقدام به برگزاری چنین همایش هایی می کند،بدل ساخته است

 با اجاره  سالن  های دولتی  برگزار میشوند

این اتفاق ناشایست علاوه بر تبعات فرهنگی موجب سوء برداشت نیز میشود

تا جایی که مدرسان غیر مجاز با این شیوه در صدد جلب اعتبار و اعتماد اولیای دانش آموزان برای خود هستند.

به طوری برگزاری همایش در  سالن اجاره شده دولتی این  گمان را که دولت نیز از فعالیت چنین آموزشگاه یا دبیری اطلاع داشته و از نظر قانونی آن را تایید می کندتقویت میکند.

هزینه این همایش های دو روزه در خرداد امسال  برای هر شرکت کننده به ازای هر درس ۳۰۰ هزار تومان آب  خورد. به عبارت دقیق تر  اگر دانش آموزی در همایش تمامی درس ها شرکت میکرد  باید مبلغی حدود یک و نیم میلیون تومان هزینه کند.

آیا زور قانون بر مافیای کنکور می چربد؟!

بازار سیاه کنکور و مافیای تقریبا قدرتمندی که شکل گرفته در ارومیه  موجب افت چشم گیر رتبه آموزشی شهر و به تبع آن رتبه های قبولی در کنکور شده است.

اکنون اگر  بحث پیرامون  تبعات فرهنگی این اقدامات و ضربات سنگین بر قامت فرهنگ شهر با وجود تاکیدات مقام معظم رهبری در پیگیر ی ولنگاری های فرهنگی را و حمایت های مستقیم و غیر مستقیم برخی مسئولان وسکوت معنادار برخی دیگر در قبال این بی قانونی ها را نیز به سیاهه قبل بیفزاییم عمق فاجعه پیش رو بیشتر می یابیم.

انتهای پیام/

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.